Boards & Committees

401K Plan Committee

(Reso #11-93) (Reso #12-19)

Voting Members

  • GM, Katherine Romero
  • CFO, Elizabeth Ames
  • HR Director, Suzanne Brownrigg
  • Director appointed by committee, Charlott Melland
  • Council Treasurer
  • HR Manager Northwood

Non-Voting

  • Chuck Hurt
  • CFO Northwood
  • Controller

Cemetery Committee

  • Alita Charles  
  • Betty Leathers
  • Bill Coleman
  • Bob Solomon
  • Char Roberts
  • Cherri Roberts
  • Chris Cooper
  • Cindy Roberts
  • Clayton Roberts
  • Dan Roberts
  • Della Finkbonner
  • Donia Edwards
  • Donna Hunter
  • Elizabeth King George
  • Gary Kentner
  • George Cooper
  • George Swanaset, Jr.
  • George Swanaset, Sr.
  • Heidi Davis
  • Jon Davis
  • Juana Branson
  • Katherine Romero
  • Kevin Roberts
  • Kreg Sulkanum
  • Lawrence Bailey
  • Lona Johnson
  • Marty Jimmy
  • Mike Davis, Jr.
  • Mike Davis, Sr.
  • Mike Roberts
  • Molissa Leyva
  • Pete Joseph
  • Rhonda & Kerry Roberts
  • Richard Julian
  • Rick George
  • Roy Bailey
  • Rozalda Roberts
  • Tammy Cooper Woodrich

Child Development Advisory Committee

(Reso #19-22)

  • Child Development Director, Alicia Allard
  • Social Services Director, Heidi Davis
  • Family Services Director, Katrice Rodriguez
  • Education Director, Donia Edwards
  • Health Director, Lona Johnson
  • Legal

Child Protection Team (CPT)

(Reso #16-62)

  • Various ICW employees and State Agencies

Cultural Committee

(Reso #99-40, amended by (Reso #19-154)

  • Tammy Cooper-Woodrich
  • Clayton Roberts
  • Lawrence Bailey
  • Katrice Rodriguez
  • George Swanaset, Sr.
  • Sandra Joseph
  • George Swanaset, Jr.
  • Trevor Delgado

Education Advisory Committee

(Reso #13-26) (Reso #19-107)

  • Ryawn Cline
  • Sativa Robertson
  • Julie Missing
  • Ravenia Williams
  • Katrice Rodriguez
  • Kayleesha Davis
  • Elizabeth Ames, CFO
  • Keith Lindsey, Youth Academic Intervention Specialist

*Elder Tribal Member to be selected by the committee

Elders Committee

(Reso #11-24)

  • Bernie Roberts
  • Gary Mac Williams
  • Jay George
  • Merle Leathers
  • Mimi Marshall
  • Sandra Joseph
  • Skip Johnston
  • Sherrie Johnny

Enrollment Committee

(Reso #20-29) (Reso#20-78)

  • Julie Jefferson, elder member
  • Donia Edwards, elder member
  • Molissa Leyva, elder member
  • Sandra Joseph, elder member
  • Joshua Olson, member

Fireworks Committee

(Reso #19-44) 2020 (Revised yearly)

  • Bert Cueva, III, Chairman
  • Angela Letoi, Vice Chairman
  • Shownein Torik, Secretary
  • Tammy Cooper-Woodrich, member
  • Heather Cueva, member

Gaming Commission

(Reso #20-48) (Reso #20-112) (Reso #20-113)

  • Jesse Paez
  • Michael Davis, Jr.
  • Stephanie Cultee

Head Start Policy Council

(Needs to be updated yearly per Head Start Regulations)

  • Jennifer Johnny, Chairman
  • Sativa Robertson, Vice Chairman
  • Maggie Kim, member

Homelessness Task Force

(Reso #19-150) (Reso #19-155)

  • Katherine Romero, GM
  • Mike Davis, Jr., Whatcom Co. Citizen
  • Malori Klushkan, Housing Director
  • Tammy Cooper-Woodrich, What. Co. Cit.
  • Andy Garcia, Tribal Staff Member
  • Heidi Davis, Social Services Director
  • Sandra Joseph, What. Co. Elder
  • Veronica Washington, Medical Professional
  • Dan Bennett, Tribal Police
  • Rick George, Chemical Dependency Prof.
  • Roy Nicol, Youth Council
  • Bob Solomon, Council Member
  • Dr. Kahn, Behavioral Health Prof.
  • Katrice Rodriguez, Youth & Family Services
  • Kate Clark, Grants
  • Ken Levinson, ICW Attorney
  • Josh Olsen, Tribal Member

Hunting Committee

  • Mike Kentner, Chairman
  • Jack Cline, Vice Chair
  • Tricia Cline, Recording Secretary
  • Ross Cline, Sr.
  • Jesse Paez
  • Jeremy Roberts
  • Trevor Delgado
  • Jeremiah Johnny
  • George Swanaset, Jr.

Land Use Planning Committee

(Reso# 20-170)

  • Ross Cline, Jr. (Chairman), Land Realty Employee
  • George Swanaset, Jr. (Vice-Chairman), Natural Resources Employee
  • Malori Klushkan, Housing Director
  • Lona Johnson, Health Director
  • Donovan Sather, Econ. Dev. & Planning Director
  • Bob Solomon, Business Manager
  • Katherine Romero, General Manager of the Tribe
  • Natural Resources Employee
  • Legal

MCI Board of Directors

(Reso #19-31) (Reso # 19-71) (Reso #19-72)

  • Katherine Romero (CEO)
  • Robert “Bob” Solomon (Secretary)
  • Elizabeth Ames (Treasurer)
  • Leonard Habig (Member)
  • Francisco Sanchez (Member)
  • Abby Yates (Member)

NBC II Board of Directors

(formed 2007, Amend. Reso #12-43) (Reso #19-30) (Reso #19-73) (Reso #19-74)

NBC II Community Contribution Policy and Application

  • Katherine Romero (CEO)
  • Robert “Bob” Solomon (Secretary)
  • Elizabeth Ames (Treasurer)
  • Leonard Habig (Member)
  • Merrilee Cooper (Member)
  • Amanda Smith (Member)

NBC III Board of Directors

(Reso #20-28) (Reso #20-139) (Reso #20-140) (Reso #20-141)

  • Katherine Romero (CEO)
  • Bob Solomon (Secretary)
  • Elizabeth Ames (Treasurer)
  • RoseMary LaClair
  • Abby Yates
  • Ed Dougherty

Medical Task Force (formerly Elders Task Force)

  • Peter Kelly, CHR
  • Andrea Garcia, RN
  • All Clinic Providers
  • Allison Wigbers, Community Health Nurse
  • Officer Dan Bennett, PD rep
  • Heidi Davis, Social Services Director
  • Andy Garcia
  • Veronica Washington
  • DSHS Representatives
  • NW Regional Council Representatives

Nooksack Housing Advisory Committee

(Reso #14-082) (Reso #15-97) Reso # 21-040

  • Mary Delgado, Chair
  • Heidi Davis
  • Sandra Joseph
  • Frank Leyva
  • Stewart “Dan” Roberts

Nooksack Pandemic Response Team (NPRT)

  • Katherine Romero, GM
  • Lona Johnson, Health Director
  • Dr. Frank James, Public Health Officer
  • Elizabeth Ames, CFO
  • Heidi Davis, Social Services Director
  • Charity Allen, Chief of Staff
  • Jade Vantreese, Editor & Communications Specialist

Suicide Prevention Task Force

  • Dr. Aamer Khan
  • Andrea Garcia, RN
  • Lona Johnson, Health Director
  • PD representative
  • Heidi Davis, Social Services Director
  • Katrice Rodriguez, Family Services Director
  • Ken Levinson, ICW
  • Katherine Romero, GM
  • Donia Edwards, Education Director
  • Elders Advocate

Tribal Fish Commission

(Reso #80-319)

  • Tricia Cline, Chairman
  • Rick Johnson, Vice Chairman
  • Gary MacWilliams, Secretary/ Treasurer
  • Ed Doherty, Position A
  • Dan Olson, Alt. A
  • Ross Cline, Jr., Position B
  • Josh Olson, Alt. B

Website Development Advisory Committee

(Reso #19-40)

  • IT Director
  • All Directors